Artykuły

30 - 12 - 2022
BIEGANIE, A MIĘŚNIE BRZUCHA - CO JE ŁĄCZY ?

Bieganie staje się coraz chętniej podejmowaną formą aktywności fizycznej. Nic w tym dziwnego, wszak przynosi ono wiele widocznych efektów. Poza uczuciem spełnienia po udanym treningu biegowym liczba spalonych kalorii pomaga w pozbywaniu się tłuszczu, również tego, osadzającego się wokół talii. 

Mało osób wie, że do ćwiczeń na brzuch zaliczyć można także jogging. Dzieje się tak, ponieważ podczas przebieżek mocno angażowane są mięśnia brzucha. Ich zadaniem jest bowiem utrzymanie właściwej postawy i równowagi podczas biegu. Poza nimi aktywny udział biorą również pośladki, dlatego chcąc je unieść i ujędrnić, ten rodzaj aktywności jest strzałem w dziesiątkę. 

Im wyższa intensywność biegania, tym lepsze efekty zauważyć można w krótkim czasie. Dzieje się tak, ponieważ ćwicząc w szybkim tempie, organizm pobiera energię z nagromadzonych zapasów tkanki tłuszczowej. Trening cardio, do którego zalicza się bieganie, jest zatem świetnym sposobem na szybkie spalanie tłuszczu i podstawą do dalszej pracy nad sylwetką oraz płaskim, umięśnionym brzuchem.

Jakie mięśnie brzucha angażowane są podczas biegania?

Poprawa wyglądu brzucha dzięki regularnemu bieganiu to fakt, któremu nie da się zaprzeczyć. W trakcie treningu mocno zaangażowane są różne mięśnie omawianej partii ciała.  Brzuch budują mięsień poprzeczny, piramidowy, prosty oraz mięśnie skośne. Podczas joggingu udział biorą wszystkie wymienione muskuły. Są one mocno napięte, a im szybciej biegniesz, tym bardziej się angażują. Zwróć uwagę na ruchy rąk, które wykonywane są w czasie biegu. Automatycznie poruszają się one w prawo i w lewo, co powoduje aktywowanie mięśni brzucha.

Dzięki zaangażowaniu mięśni skośnych można cieszyć się wymarzonym wcięciem w talii i pozbyciem boczków, wylewających się spod ubrań. Mężczyźni z kolei zaobserwować mogą wzmocnienie i utwardzenie brzucha, a także utratę centymetrów w obwodzie. 

Jeżeli Twoim celem jest tzw. kaloryfer, bieganie może przybliżyć Cię do jego osiągnięcia. Jogging pozwala na zarysowanie brzucha, jednak nie da efektu sześciopaka. Aby cieszyć się kratką na brzuchu i pięknie podkreślonymi mięśniami, należy włączyć do treningu inne ćwiczenia, w tym również siłowe. 

Rodzaje biegu i ich wpływ na wygląd brzucha

Jeśli chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy i zastanawiasz się, jaki wpływ na brzuch mają poszczególne ćwiczenia, koniecznie rozważ rozpoczęcie przygody z bieganiem. Nawet jeśli jesteś początkujący, dzięki bieganiu uzyskać możesz wspaniałe rezultaty.

Co daje bieganie na brzuch? Efekty zależeć będą od wybranego rodzaju biegu. Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że bieg to po prostu przebieżka, żyłeś w błędzie. Istnieją bowiem różne techniki biegania. Warto je poznać, by móc cieszyć się z maksymalnych, obranych celów sylwetkowych.

 1. Jogging — nazywany również przebieżką lub truchtem, to bieg utrzymany w wolnym tempie. Chociaż intensywność treningu nie jest wysoka, bieg daje dobre efekty. Pomaga schudnąć, pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, poprawia krążenie, napięcie i kondycję skóry, a nawet wpływa na poprawę zdrowia. Jogging chroni ponadto przed chorobami serca oraz zmniejsza ryzyko cukrzycy.
 2. Biegi z obciążeniem — polecanym sprzętem, zwłaszcza przed planowanym maratonem, są obciążniki na nogi. Bieganie z obciążeniem rekomendowane jest osobom, którym zależy na poprawie kondycji, wydolności organizmu oraz zwiększeniu intensywności treningu biegowego.
 3. Bieganie po górach — wymagająca propozycja sportu, która wiąże się z dużym wysiłkiem, a nierzadko nawet i bólem. Bieganie po wzniesieniach oraz mniejszych górkach przynosi za to widoczne rezultaty. Wzmocnione i atrakcyjnie zarysowane mięśnie brzucha czy poprawa wydolności to tylko kilka z korzyści podejmowanego treningu. Decydując się na ten trud, zgubić można kilogramy i zalegający na brzuchu tłuszczyk. Ruch utrudnić można o bieganie po schodach. To dobra alternatywa, gdy za oknem panują niesprzyjające warunki atmosferyczne.
 4. Biegi długodystansowe — o tym rodzaju biegania mówimy po pokonaniu konkretnego dystansu. W przypadku kobiet biegiem długodystansowym nazwiemy trening przekraczający 3 km, z kolei u panów będzie to 5 km. Trenerzy personalni polecają urozmaicić je o bieganie pośród wzniesień oraz większych górek. 
 5. Sprint — to dobra alternatywa dla treningów aerobowych. Intensywny bieg uważany jest za najkorzystniejszy dla poprawy sylwetki i wyglądu brzucha. To opcja zdynamizowana, wymagająca spięcia całego ciała, mocno angażując przy tym mięśnie brzucha. Zaliczany jest do ćwiczeń cardio, czyli takich, które mocno pobudzają serce do pracy. Z tego względu sprint nazywany jest również treningiem tlenowym, wydolnościowym lub aerobowym.

Poza bieganiem w walce o szczupłą sylwetkę i płaski, umięśniony brzuch, warto urozmaicić swoją aktywność o dodatkowe formy ruchu. Świetnym wyborem może okazać się pływanie, czy wspomniany już trening siłowy. Z uwzględnieniem diety redukcyjnej efektami odchudzania można cieszyć się nawet po kilku tygodniach. 

Sprint, a mięśnie brzucha

Uprawianie sportu jest kluczowym elementem w dążeniu do utraty otyłości brzusznej. Wiemy już, że bieganie połączone z dietą, wpływają razem na to, że nadmiar kilogramów spada, a wygląd brzucha zaczyna się poprawiać. Po rozpoczęciu treningów biegowych i wzmocnieniu kondycji warto zdecydować się na podkręcenie tempa i rozpoczęcie przygody z treningami cardio. Sprint jest uważany za najlepszy sposób na spalanie tłuszczu i kalorii. Zwracaj jednak uwagę na jakość treningu. Aby efekty były zadowalające, warto zdecydować się na krótkie odcinki z zachowaniem odpowiedniej techniki i intensywności biegu.

Podczas sprintu brzuch jest mocno napinany, krok staje się dłuższy, a udo ciągnięte jest do przodu. Rezultatem poprawnie wykonywanych ćwiczeń stają się silne mięśnie brzucha, które zaczynają się pięknie odsłaniać.

Bieganie rano — jakie daje korzyści?

Każdy biegacz posiada ulubioną porę na trening. Jedni preferują biegać po zmroku, podczas gdy inni uwielbiają rozpoczynać dzień od odświeżającej i dodającej energii przebieżki. Okazuje się, że bieganie o poranku może przynosić sporo pożytku. Przyspiesza ono metabolizm, przyczyniając się tym samym do zniwelowania ryzyka odkładania tkanki tłuszczowej, pochodzącej ze spożywanego jedzenia. Organizm zaczyna dzięki temu spalać więcej kalorii. Udowodniono ponadto, że bieganie rano jest bardziej efektywne. Dzieje się tak, ponieważ najwięcej energii mamy na początku dnia, niedługo po przebudzeniu. Poza korzyściami dla sylwetki i modelowaniu brzucha, poranny jogging jest świetnym sposobem na wydłużenie dnia oraz jego lepszą organizację. Jeżeli nie przepadasz za tłumami w parku, na ścieżkach turystycznych lub bieżni na boisku, wczesne godziny na przyjemny trening mogą być najlepszą z możliwych decyzji. 

Jakie efekty daje bieganie?

Bieganie odchudza brzuch. Nie ma ku temu najmniejszych wątpliwości. Niezbędne do tego są jednak dobre przyzwyczajenia żywieniowe. Pamiętajmy, że do zrzucania kilogramów wymagany jest ujemny bilans kaloryczny. Poza pilnowaniem ilości zjadanych kalorii nie można zapominać o uzupełnianiu płynów. Najbardziej polecanym rodzajem jest oczywiście niegazowana woda mineralna.

Nie wolno także osiadać na laurach i zaniedbywać aktywności fizycznej, gdy założenie sylwetkowe zostanie osiągnięte. W takich momentach można łatwo powrócić do dawnej wagi, a podjęty trud i wysiłek pójdą na marne.

Pamiętajmy, że bieganie przynosi korzyści również szczupłym osobom. Trening biegowy pomoże wzmocnić mięśnie brzucha i delikatnie je zarysuje. Aby cieszyć się z sześciopaka, w tym przypadku zalecana jest delikatna nadwyżka kaloryczna oraz wdrożenie ćwiczeń na brzuch. 

Podsumowując, to, jakie efekty przyniesie bieganie, zależy jedynie od Ciebie. Niezwykle ważne jest dbanie o zdrowe nawyki żywieniowe, podążanie za ustaleniami dietetycznymi  oraz regularne podejmowanie treningów. Dzięki temu sylwetka stanie się powodem do dumy, a ciężka praca wynagrodzona zostanie wspaniałym, smukłym ciałem oraz poprawą pewności siebie.

Chcesz poprawić efekty swojej sylwetki oraz zdrowia pod okiem dietetyka i trenera ? 

Zapraszam Cię do współpracy ONLINE. 

Wybierz poniższy Program i dopasuj do swoch potrzeb.

Wróć
Zapraszamy Cię do współpracy
Wybierz 3-miesięczny program
Dopasuj program do swoich potrzeb
zakladka Program 1
3-MIESIĘCZNY

linia krótka
Dieta z treningiem
199zł
169 PLN
 • ustalenie celu
 • jadłospis rozpisany na każdy dzień tygodnia
 • konsultacje z dietetykiem
 • zilustrowany i opisany plan treningowy
 • konsultacje z trenerem
 • czas trwania: 90 dni
 • JEDNORAZOWA OPŁATA
Kup program
zakladka Program 2 PROMO
3-MIESIĘCZNY

linia krótka
Dieta
169zł
120 PLN
 • ustalenie celu
 • jadłospis rozpisany na każdy dzień tygodnia
 • konsultacje z dietetykiem
 • czas trwania: 60 dni
 • JEDNORAZOWA OPŁATA
Kup program
zakladka Program 3 PROMO
3-MIESIĘCZNY

linia krótka
Trening
139zł
109 PLN
 • ustalenie celu
 • zilustrowany i opisany plan treningowy
 • konsultacje z trenerem
 • czas trwania: 90 dni
 • JEDNORAZOWA OPŁATA
Kup program
zakladka Program 4 PROMO
3-MIESIĘCZNY

linia krótka
Dieta z treningiem dla Par 299zł
250 PLN
 • ustalenie celu
 • jadłospis rozpisany na każdy dzień tygodnia
 • konsultacje z dietetykiem
 • zilustrowany i opisany plan treningowy
 • konsultacje z trenerem
 • czas trwania: 90 dni
 • JEDNORAZOWA OPŁATA
Kup program
zakladka Program konsultacji Online
linia krótka
Czas trwania: do 60 minut
100 PLN
 • Rozmowa podczas, której przeprowadzony zostaje wywiad zdrowotny i żywieniowy. Oznacza to przyjrzenie się ogólnemu stanu zdrowia, omówienie trybu życia, udział wysiłku fizycznego. Otrzymujesz zalecenia żywieniowe oraz jadłospis na 14 dni.
Kup program
zakladka Program 6 NOWY
linia krótka
Dieta Ketogeniczna
199 PLN
 • jadłospis rozpisany na każdy dzień tygodnia
 • konsultacje z dietetykiem klinicznym
 • zilustrowany i opisany plan treningowy w cenie
 • konsultacje z trenerem
 • czas trwania: 60 dni
 • JEDNORAZOWA OPŁATA
Kup program
zakladka Program 7 NOWY
linia krótka
Dieta w Insulinooporności
209 PLN
 • jadłospis rozpisany na każdy dzień tygodnia
 • konsultacje z dietetykiem klinicznym
 • zilustrowany i opisany plan treningowy w cenie
 • konsultacje z trenerem
 • czas trwania: 60 dni
 • JEDNORAZOWA OPŁATA
Kup program
zakladka Program 8 Hashimoto
linia krótka
Niedoczynność tarczycy
209 PLN
 • jadłospis rozpisany na każdy dzień tygodnia
 • konsultacje z dietetykiem klinicznym
 • zilustrowany i opisany plan treningowy w cenie
 • konsultacje z trenerem
 • czas trwania: 60 dni
 • JEDNORAZOWA OPŁATA
Kup program
zakladka Program 9 CUKRZYCA
linia krótka
Dieta w Cukrzycy
239 PLN
 • jadłospis rozpisany na każdy dzień tygodnia
 • konsultacje z dietetykiem klinicznym
 • zilustrowany i opisany plan treningowy w cenie
 • konsultacje z trenerem
 • czas trwania: 60 dni
 • JEDNORAZOWA OPŁATA
Kup program
zakladka Program 10 NOWY
linia krótka
Dieta w stanach chorobowych
209 PLN
 • jadłospis rozpisany na każdy dzień tygodnia
 • konsultacje z dietetykiem klinicznym
 • zilustrowany i opisany plan treningowy w cenie
 • konsultacje z trenerem
 • czas trwania: 60 dni
 • JEDNORAZOWA OPŁATA
Kup program
zakladka Program 11
linia krótka
Dieta z treningiem 30 dni
100 PLN
 • ustalenie celu
 • jadłospis rozpisany na każdy dzień tygodnia
 • konsultacje z dietetykiem
 • konsultacje z trenerem
 • czas trwania: 30 dni
 • JEDNORAZOWA OPŁATA
Kup program
zakladka Program 12 dla Wegan
linia krótka
Dieta dla Wegan
199 PLN
 • ustalenie celu
 • jadłospis rozpisany na każdy dzień tygodnia
 • konsultacje z dietetykiem
 • zilustrowany i opisany plan treningowy
 • konsultacje z trenerem
 • czas trwania: 90 dni
 • JEDNORAZOWA OPŁATA
Kup program
GWARANCJA JAKOŚCI - PEŁNA SATYSFAKCJA

Trzymiesięczna kuracja, to skuteczność udowodniona wynikami. Jesteśmy tego pewni, dlatego w przypadku niezadowolenia z otrzymanego programu, zwrócimy Ci wydane przez Ciebie pieniądze.