Trening biegowy jest bardzo uniwersalny, ale w dążeniu do maksymalnej skuteczności można go modyfikować na różne sposoby. Jedną z dróg, które zyskały sobie sporą popularność, jest bieganie na czczo. Opinie są różne, a dylemat całkiem poważny!
Idea stojąca za bieganiem na czczo wydaje się oczywista: organizm nie ma za bardzo surowców energetycznych, więc powinien się brać za spalanie tłuszczu. Tym samym przy bieganiu bez śniadania szybciej powinna spadać masa ciała. I te przeczucia nie są najwyraźniej bezpodstawne, bo do podobnych wyników doszedłem sam, kiedy to trenując na czczo spaliłem więcej tłuszczu niż wtedy, kiedy przed treningiem zjadłałem śniadanie ponieważ po tymże treningu zjadałem kolejny posiłek tzw. potreningowy.. a więc tych kalorii robiło się wiele więcej.
Jeżeli jesteś jednak na początku swojej drogi do idealnej wagi, a ponadto wcześniej nie uprawiałeś sportu i jadałeś obfite śniadania to nie zaczynaj od biegów bez posiłku. Przyzwyczaj najpierw organizm do trochę późniejszych śniadań, zacznij dzień od solidnego marszu, a dopiero potem czerp korzyści z biegania na czczo.
Jak zacząć biegać na czczo?
Umówmy się: nie może być tak, że po lekturze artykułu o spalaniu tłuszczu w biegach na głodniaka, rzucasz plan treningowy, który działał, i od jutra biegasz bez śniadania. Istnieją pewne zasady, które powinny sobie przyswoić osoby zamierzające biegać na czczo.
Możesz biegać na czczo, ale nie zaczynaj treningu bez wody. Wypij szklankę przed wyjściem z domu. A najlepiej zabierz też bidon ze sobą.
Zanim wyjdziesz pobiegać, rozgrzej się. Niech nie będzie to tylko trucht, ale na przykład krótki stretching plus przysiady. Po prostu daj sobie szansę obudzić się przed wybiegnięciem z domu.
Szczególnie przy pierwszych treningach na czczo biegaj lżej niż zwykle. Musisz dać organizmowi czas, żeby przestawił się na nowy reżim treningowy. Obserwuj reakcje swojego organizmu, a jeśli poczujesz, że jednak wolisz nie biegać z pustym żołądkiem, wróć do swojego normalnego planu.
Nie oczekuj natychmiastowych efektów. Jeśli biegasz od jakiegoś czasu, to wiesz, że cierpliwość jest najważniejszą z zalet w tym sporcie. Na ogólną formę składa się dużo więcej czynników niż tylko to, czy zjesz rano śniadanie.
Żeby schudnąć, musisz wypracować deficyt kaloryczny. Jeśli zaraz po biegu uzupełnisz nawiązką spalone kalorie, to to, co zjesz, odłoży się w miejsce świeżo spalonego tłuszczu.
Pamiętaj, że nie musisz biegać 5 minut po przebudzeniu. Daj sobie trochę czasu na rozbudzenie organizmu - bieg poczeka, śniadanie również.
Nie zaczynaj odchudzania od biegania na czczo jeżeli masz problemy z gospodarką węglowodanową. Jeżeli Twój poziom cukru we krwi jest niestabilny, zbyt wysoki, masz insulinooporność lub cukrzycę - koniecznie odłóż bieganie bez posiłku na czas po konsultacji z lekarzem. W takich stanach taki reżim treningowy może być po prostu groźny dla zdrowia, a nawet życia.
W przypadku większości biegaczy w treningu ważna jest przyjemność: jeśli bieganie bez śniadania ma ją odebrać, to nie warto tego robić. Jeżeli Twoim celem jest schudnięcie zacznij od przystosowania organizmu do jedzenia późniejszych śniadań, a dopiero potem przed śniadaniem wprowadź poranny bieg.
Bieganie na czczo bywa przedstawiane jako genialna metoda treningu. Tak nie jest – idealny plan treningowy nie istnieje, bo ciało każdego biegacza działa odrobinę inaczej. A zatem w pigułce: co trzeba wiedzieć o bieganiu bez śniadania:
jeśli przez brak śniadania zjesz większy obiad albo kolację, albo dopchniesz się batonikami, to lepiej zjedz coś przed biegiem. Regularne posiłki dadzą więcej;
jeżeli w czasie biegu na czczo czujesz zbyt duże zmęczenie, to być może właśnie kortyzol zainicjował katabolizm mięśni. Nie je miałeś spalić;
jeśli masz nadwagę, to faktycznie bieganie na czczo może ci pomóc, ale i tak nie zastąpi diety;
jeśli jesteś biegaczem zaprawionym w bojach, to możesz spróbować przynajmniej w ramach eksperymentu, ale kontroluj swoje ciało w czasie biegu
Po więcej porad i spersonalizowany plan żywieniowy dostosowany do Twoich celów nie wahaj się do nas zgłosić!
Poniżej masz możliwość wykupienia indywidualnego Programu z DIETĄ (PROGRAM 1) w dwóch opcjach: Dieta z treningiem domowym z wykorzystaniem ciężaru ciała, Dieta z treningiem domowym z wykorzystaniem swojego sprzętu lub Dieta z treningiem na siłowni
Wróć